Soğan Kürü Tarifi ve İnanılmaz Faydaları

Soğan Kürü Tarifi ve İnanılmaz Faydaları

Malzemeler; 1 tane açık renk kahverengi kabuklu soğan 2 bardak klorsuz su. Soğanı kök ve kabuğuyla birlikte kullanacağımızdan, yıkayıp sirkeli suyun içinde bir süre bekletmelisiniz. Bu şekilde dezenfekte olmasını sağlarsınız. Suyu bir tencerenin içine koyarak, ocağın üzerinde kaynamaya bırakın. Kaynadıktan sonra kuru soğanı dört parçaya bölerek içine atın. Bu şekilde yaklaşık olarak beş dakika kadar […]

Malzemeler;

  • 1 tane açık renk kahverengi kabuklu soğan
  • 2 bardak klorsuz su.

Soğanı kök ve kabuğuyla birlikte kullanacağımızdan, yıkayıp sirkeli suyun içinde bir süre bekletmelisiniz. Bu şekilde dezenfekte olmasını sağlarsınız. Suyu bir tencerenin içine koyarak, ocağın üzerinde kaynamaya bırakın. Kaynadıktan sonra kuru soğanı dört parçaya bölerek içine atın. Bu şekilde yaklaşık olarak beş dakika kadar kaynatmanız, kürü hazır hale getirecektir. Kullanıma hazır olması için biraz ılınmasını beklemelisiniz.

Soğan Kürü Nasıl Uygulanır;

  • Soğan kürü, sağlık sorunlarına fayda sağlaması açısından en az 6 ayda bir defa 15 gün süreyle uygulanmalıdır. Bu süreyi aşmamaya dikkat edilmelidir.
  • Hazırlanmış olan kürü ılık olarak tüketmelisiniz.
  • Öğle ve akşam yemeklerinden on dakika önce bir bardak içmelisiniz.
  • Daima içeceğiniz kür taze olarak hazırlanmalıdır.
  • Kürü hazırlamak için mutlaka açık kahverengi kabuklu beyaz soğan kullanılmalıdır.
  • Kullanılacak soğanların dış kabuğu kuru ve taze olması gerekir. Çimlenmiş ve köklenmiş olanlar bayattır.

Soğan Kürünün Sağlığa Olan Faydaları ;

Kadın sağlığı için faydalıdır:

Soğan suyu kürü özellikle kadınlar tarafından bir tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Polisistik yumurtalık sendromu, çikolata kisti (endometriyoz), fibroidler, adet düzensizliği gibi sorunları tedavi edebilmektedir. Aynı zamanda, soğan suyu kürü menopoz şikâyetlerini azaltmak için etkili olmakta ve vajinal akıntıyı ortadan kaldırmak için çalışmaktadır.

Güçlü bir antioksidandır:

Herkesin bildiği gibi soğan oldukça güçlü bir antioksidandır. Bu nedenle, hastalıklardan korunmak için birebirdir. Aynı zamanda, kalp sağlığını da desteklemektedir. Şaşırtıcı bir şekilde, soğanın kendine has özel tadı ve aroması sahip olduğu güçlü antioksidana bağlıdır. Buna ek olarak, soğandaki antioksidanlar kanser dâhil birçok hastalığa karşı mücadele etmektedir.

Bağışıklık sistemini güçlendirir:

Soğan kürü, bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinen süper gıdalar arasında girmektedir. Bağışıklık sistemini güçlendiren soğan kürü, vücuda destek olmakta ve hastalıklara karşı savunma mekanizmasına yardımcı olmaktadır. Buna ek olarak, soğan antioksidan özellikleriyle beraber bağışıklık sistemi için vazgeçilmez bir faktör halini almaktadır.

Antibakteriyeldir:

Soğan kürü, E. coli ve Salmonella gibi birçok hastalığa neden olan patojenlere karşı mücadele edebilecek güçlü bir antibakteriyeldir. Soğan hem içerdiği kuersetin flavonoidleri hem de sülfür (kükürt) sayesinde bu antibakteriyel özelliği bünyesinde taşımaktadır. Bu nedenle, ağız boşluğunda oluşan hastalıklardan uzak durmak için son derece etkilidir.

Vücudu temizler:

Soğan kürü detoks için harika bir seçenektir. Kükürt içeren amino grup asitleri barındıran soğan, özellikle sistin ve metionin asitleri ile doğal bir detoks halini almaktadır. Diğer bir detoks silahı ise güçlü bir vitamin C kaynağı olmasıdır. Vücudu kadmiyum, kurşun veya arsenik gibi tehlikeli metallerden arındırmakta ve vücudu temizlemektedir. (3)

Alerjilere iyi gelir:

Soğan kürü astım gibi kronik iltihaplanmaların neden olduğu alerjik reaksiyonların bertaraf edilmesi için çalışan kuersetinler içermektedir. Soğanda bulunan kuersetin bağırsak tarafından emilmekte ve uzun süre kan dolaşımında yaşamaktadır. Kuersetin güçlü bir antioksidandır Bu nedenle, serbest radikallerin hasarına karşı vücudu korumakta ve alerjik reaksiyonların daha az yaşanmasını sağlamaktadır.

Sindirim sistemine iyi gelir:

Soğan inülin açısından mükemmel bir kaynaktır. İnülin bağırsaktaki sağlıklı bakterilerin besin kaynağı olarak görev yapan çözünür bir liftir. Sağlıklı bir sindirimini korumak için optimal düzeyde iyi bakterileri tutmak için soğan kürüyle gelen inülin doğal bir düzenleyici olarak çalışır.

Üst solunum yollarına iyi gelir:

Soğan suyu kürü güçlü anti inflamatuar olması nedeniyle bronşit ve diğer üst solunum yolu rahatsızlıkları için bir çare olarak yüzyıllar boyunca kullanılmıştır. Özellikle içerdiği kuersetin, kaempferol ve flavonoidler nedeniyle bu kadar güçlüdür. Tüm bunlar inflamasyonu ortadan kaldırarak mukus oluşumunu gevşetmektedir. Balgam söktürücü olarak da bilinmektedir.

Kemikleri güçlendirir:

Soğanlar glutamil peptit içermektedir. Bu nedenle, sağlıklı kemiklere yardımcı olmak için kalsiyum dâhil birçok mineralin kaybını engellemektedir. 50 yaş üstü yetişkinlerde ve menopoz sonrası kadınlarda kemik yoğunluğunda azaltma görüldüğü için soğan kürü tavsiye edilmektedir. Soğan, silikon içeriği nedeniyle de kemik sağlığı için faydalıdır.

Diyabete iyi gelir:

Soğan kürü şeker hastalığı için faydalıdır. İçerdiği sülfür bileşiği sayesinde tip 1 ve tip 2 diyabetikleri için kan şekerini düşürmeye etki edebilmektedir. Soğan suyu ayrıca eser miktarda krom içerdiği için vücudun glukoz tolerans düzeyini artırmaya yardımcı olmaktadır.

Kanserle mücadele eder:

Soğan kürlerinin akciğer, yumurtalık, mide, mesane, meme, kolorektal, prostat, ağız, karaciğer ve beyin kanseri gibi çeşitli kanser türleri üzerinde yararlı önleyici etkileri olduğu bulunmuştur. Fenolik ve flavonoidler sayesinde oluşan antioksidan aktiviteleri ile soğan kanser hücreleriyle mücadele etmektedir.

Kalp sağlığına iyi gelir:

Soğan kürleri tüketimi durumunda arteriyel sertleşme, yüksek tansiyon, kalp krizi ve felç gibi durumların riski azalabilmektedir. Soğanda bulunan kuersetin kalp sağlığı için son derece faydalı olan antioksidan ve anti inflamatuar özelliklere sahiptir. Yapılan araştırmalara göre, soğan damarlardaki tıkanma ve sertleşmeyi önleyerek kolesterol birikiminin önünü almaktadır. Sonuç olarak, kalp sağlığı için mükemmel bir hale gelmektedir.

Ağız sağlığını destekler:

Soğan geçici olan bir kokuya neden olsa da, ağız sağlığı için oldukça faydalıdır. Ağızdaki bakterilerle mücadele ederek diş eti hastalıklarını önlemektedir. Güçlü bir antibakteriyel olan soğan, ayrıca diş eti ve diş ağrısı için de ev yapımı bir tedavi yöntemidir. (5)

Kansızlığa iyi gelir:

Soğan, kırmızı kan hücrelerini üretimine destek olmaktadır. Bu nedenle, demir eksikliği nedeniyle oluşan anemi rahatsızlığı için soğan kürleri önerilebilmektedir.

Mideye iyi gelir:

Soğan mide ile ilgili gastrik sendromlara neden olan mide bozukluklarına anti inflamatuar ve antibakteriyel özellikleriyle yardımcı olabilmektedir. Soğanda bulunan saponinler mide rahatsızlıkları ve bağırsak problemlerini gidermek için antispazmodik olarak çalışmaktadır.

İdrar yolu problemlerine iyi gelir:

İdrar yaparken yaşanan yanma hissinden muzdarip olanlar için, soğan kürü rahatlama sağlayabilmektedir. Bu durum için özellikle haşlanmış soğan suyu önerilmektedir.

Soğan kürünün zararları;

Bu bitkinin belirli yan etkileri vardır. Bununla birlikte, özellikle hamilelik ve emzirme sırasında fazla alınmamalıdır.

Antikoagülan veya antiplatelet ilaçlar ile birlikte alınan soğan, pıhtılaşmayı yavaşlatması nedeniyle morarma ve kanama riskini artırabilir.

Eğer mide ekşimesinden muzdaripseniz, çok fazla soğan tüketmekten kaçının. Buna ek olarak, şişkinlik ve öksürüğe de neden olabilmektedir. Nadir görülüyor olmasına rağmen, soğan alerjisi olma olasılığı da göz ardı edilmemelidir.

Ancak, genel olarak soğanın faydaları sağlık risklerinden daha ağır basmaktadır. Son bir uyarı olarak, soğan kedi ve köpekler için toksit (zehirli) bir maddedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?