Çocuklarda Dikkat Dağınıklığına Karşı Kür

Çocuklarda Dikkat Dağınıklığına Karşı Kür

Dikkat Dağınıklığı Nedir? Fiilen ya da zihnen bir işle uğraşırken dikkati toplayamama ve o işe tam anlamıyla konsantre olamama durumu olarak tanımlanabilecek dikkat dağınıklığı çocuklarda sıklıkla görüldüğü gibi yetişkinlerde de görülüyor. Her iki yaştaki bireylerde de dikkati artıran yiyecekler bu tedavi süreçlerinde kullanılabildiği gibi, dikkat dağınıklığından dolayı oluşan çeşitli olumsuz etkiler bazı mental zihin egzersizleri […]

Dikkat Dağınıklığı Nedir?

Fiilen ya da zihnen bir işle uğraşırken dikkati toplayamama ve o işe tam anlamıyla konsantre olamama durumu olarak tanımlanabilecek dikkat dağınıklığı çocuklarda sıklıkla görüldüğü gibi yetişkinlerde de görülüyor. Her iki yaştaki bireylerde de dikkati artıran yiyecekler bu tedavi süreçlerinde kullanılabildiği gibi, dikkat dağınıklığından dolayı oluşan çeşitli olumsuz etkiler bazı mental zihin egzersizleri sayesinde de en aza indirgenebiliyor.

Çocukluk döneminde yaşanan dikkat dağınıklığında ebeveynlerin çocuğu gözlem altına alarak bu türde egzersiz ve besin takviyesi yapması gerekiyor. Çünkü çocukluk döneminde çocuklar bu türdeki önlemleri kendi başlarına alabilecek kadar bilinçli olamıyorlar.

Dikkat Dağınıklığının Belirtileri Nelerdir?

Dikkat dağınıklığı hayatın her alanında değil, belli bazı konularda dikkati toplayamama olarak görülecektir. Yetişkinlerde ve çocuklarda oldukça benzer şekillerde görülür ve tedavi sürecinde dikkati artıran yiyecekler etkili bir çözüm olabilir.

Derslerde, okuma veya dinleme gibi bazı konularda dikkat dağınıklığı ve konsantre olamama gözlemlenir.
İlk defa tanıştığı bir insanın ismini kısa sürede unutması, aradan birkaç gün geçtikten sonra o kişinin simasını hatırlamaması.
Önemsiz dış etkenlere karşın son derece duyarlı olabilirler. Dışarıdan gelen gürültüler gibi, sesin geldiği noktaya odaklanma görülebilir.

Dikkat Dağınıklığında Kullanılabilecek Kür Tarifi

Profesör Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun çocuklarda dikkat dağınıklığı için önerdiği dikkati artıran yiyecekler ve dikkat dağınıklığına iyi gelen kür tarifi gün içerisinde kolaylıkla hazırlanabiliyor ve taze olarak tüketilebiliyor.

Kür İçin Kullanılacak Malzemeler:

7-8 tane çilek
7-8 tane ahududu

Kürün Hazırlanışı ve Kullanımı:

Dikkat dağınıklığı için kullanılan bu dikkati artıran yiyecekler sabah kahvaltısında çatalla ezilerek çocuklara yedirilmelidir. Aynı şekilde akşam yemekten sonra tekrar yedirilmelidir. Gece yatarken ise taze sıkılmış havuç suyu 1 bardak olmak üzere içirilmelidir. Her gün düzenli olarak uygulanan bu iki kür 1 ay süresince ara verilmeden uygulanmalıdır.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?