• DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
Cilt Lekeleri İçin Arnavut Kremi Tarifi

Cilt Lekeleri İçin Arnavut Kremi Tarifi

Arnavut Kremi Nedir? Ciltte bulunan renk eşitsizlikleri,güneş lekeleri çoğu kadının canını sıkan bir durum bu durumla baş etmenizi sağlayacak olan Arnavut kremi adıyla bilinen bir kremden bahsedeceğiz.Diğer bir adıyla aklık kremi düzenli kullanimı halinde cilt rengini açmayı vadeden tarihi çok eskilere dayanan bir merhemdir. İlk olarak Osmanlı döneminde Balkan göçmeni kadınlar tarafından bulunmuş bilhassa cilt […]

Arnavut Kremi Nedir?

Ciltte bulunan renk eşitsizlikleri,güneş lekeleri çoğu kadının canını sıkan bir durum bu durumla baş etmenizi sağlayacak olan Arnavut kremi adıyla bilinen bir kremden bahsedeceğiz.Diğer bir adıyla aklık kremi düzenli kullanimı halinde cilt rengini açmayı vadeden tarihi çok eskilere dayanan bir merhemdir.

İlk olarak Osmanlı döneminde Balkan göçmeni kadınlar tarafından bulunmuş bilhassa cilt güzellikleri ile meşhur Balkan kadınları sayesinde git gide tanınmış ve yaygınlaşmıştır. Akça pakça diye tabilr edilen bir yüze sahip olmak isteyen kadınlar, ciltlerindeki çil, güneş lekesi yada renk tonu dengesizliklerinden kurtulmak için , aklık kremi uygulanmaktadır ve Arnavut kreminden alınan sonuçlar oldukça yüz güldürücüdür.

Arnavut Kremi işe Yarar ?

Arnavut kreminin kullanım amaçları kişinin isteği doğrultusunda değişebileceği gibi insanların genelde bu aklık merhemini kullanma sebebi şöyledir;

 • Güneş lekeleri
 • Renk eşitsizlikleri
 • Sivilce izleri
 • Yaralar
 • Daha açık bir tene sahip olma isteği
 • İnsanların genelde bu amaçla kullandığı aklık merhemi düzenli kullanımıyla son derece etkili bir kremdir.

Arnavut Kremi Evde Nasıl Yapılır?

Arnavut kreminin bire bir aynısı olamasa da, amacına uygun olarak cilt lekelerine iyi gelecek ve aklık sağlayacak bir kremi evde de hazırlayabilirsiniz. Bilhassa kremi yüz bölgenize uygulamayı düşünüyorsanız, içinde neler olduğunu kesin olarak bileceğiniz bu ev yapımı Arnavut aklık kremi, düzenli uygulandığında sizde büyük değişeme yol açacaktır.

Malzemeler ;

 • Lanolin
 • Vazelin
 • Beyaz Kil
 • Arbutin Yağı
 • Neven Yağı
 • Portakal Suyu

Nasıl Yapılır?

Yarımşar çorba kaşığı Lanolin ve Vazelini erittikten sonra, 2 tatlı kaşığı civarı portakal suyunu ve yine 2 tatlı kaşığı beyaz kili karışımınıza ekleyip, kıvam aldıktan sonra son olarak Arbutin ve Neven yağlarını da ekleyin ve tercihen ufak bir cam kavanozun içinde soğumaya bırakın. Oda sıcaklığından bir miktar daha soğuk ancak buzdolabından farklı bir yerde muhafaza etmelisiniz ki aklık sağlayan yağlar donmasın.

Arnavut Kremi Nasıl Kullanılır?

Evde hazırladığınız Arnavut kremini, her gün aynı saatlerde ve tercihen yatmadan 2 saat kadar önce, cildinizi çeşitli toniklerle iyice temizleyip, yüzünüzü yıkayıp güzelce kuruladıktan sonra, cildinize eser miktarda uygulayabilirsiniz. Karışım oldukça kuvvetli olduğundan ve yüzünüzde soyulmalara sebep olabileceğinden, bolca uygularsam daha çok etkisini gösterir diye yanlış bir düşünceye kapılmadan, uygun bir miktarda yüzünüzün her bölgesine uygulayın.
Arnavut kremini ortalama 1-2 saat cildinizde tuttuktan sonra, yüzünüzü bol suyla yıkayıp kurulayabilirsiniz. Ancak kremi yüzdeki cilt lekelerinden kurtulmak amacıyla değil de, genel olarak ten renginizi açmak amacıyla kullanıyorsanız, kremi vücudunuzun diğer bölgelerine de aynı şekilde uygulamasınız ki, yüzünüzün altından, çene bölgenizden boynunuza doğru bariz renk tonu farklılıkları ortaya çıkmasın.

Yüzünüz aklaşır ancak teninizin görünen diğer bölgeleri koyu renkte kalırsa, komik duruma düşebilirsiniz.
Satın aldığınız ya da evde yaptığınız Arnavut kremini kullanırken her şeyden önce dikkat etmeniz gereken husus, düzenli kullanımdır. Sadece aklık kremi için değil, medikal ya da kozmetik her türlü ürün için de geçerli olduğu üzere, fayda sağlayabilmek için istikrarlı, uzun vadeli bir kullanım disiplini olmazsa olmaz. Optimum fayda görmek için kremi doğru şartlarda yapıp saklayıp, doğru şekilde kullanmak mühimdir.

Krem Ne Kadar Sürede Etkisini Gösterir?

Ulaşmak istediğiniz sonuca yüzde yüz ulaşabileceğiniz süreç ortalama 4 ila 6 ay arası sürmektedir ancak Arnavut kreminin beyazlatma üzerindeki ilk etkisi gözle görülür şekilde, ilk 5 gün sonrasında fark edilmektedir.
Ancak ciltteki güneş ya da doğum lekeleri gibi lekelerin gözle görülemeyecek kadar silikleşmesi için en azından 1 aylık bir süreç gerekmekle beraber çoğu zaman 12 haftaya kadar etkisini göstermesi için beklemek durumunda kalabilirsiniz.

Unutmayınız ki Arnavut kremi kullanımı, vücudunuzda bulunan ben gibi doğuştan gelen cilt altı lekelerde işe yaramaz ancak çeşitli sebeplere bağlı olarak sonradan oluşmuş her türlü lekenin giderilmesinde olağanüstü etkilidir ve ayrıca cilt beyazlatma konusunda da uzun kullanımı sonucunda yüz güldürücü sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

Arnavut Kremi Ne Sıklıkla Ne Kadar Kullanılır?

Daha öncede yazdığımız gibi kremi doğru kullanmak en önemlisidir. Aklık kremini lekelerinizin durumuna göre günde 1 veya 2 defa kullanmalısınız, eğe koyu ve kahvemsi olan belirgin lekelere sahipseniz kremi sabah ve akşam olmak üzere 2 defa kullanmalısınız ama lekelerınız nispeten açık belli belirsiz morumsu lekelerse kremi günde 1 defa kullanmanız yeterlidir .Kullanım sıklığı kadar ölçüsüde önem teşkil eden aklık kreminin doğru ölçüsü sizin ihtiyacınıza göre belirleyebileceğiniz bir şeydir lekenin büyüklüğüne ve koyuluğuna göre lekenin her yerine değecek şekilde bir nohut tanesine kadar çıkabilir Eğer tüm yüzünüze uyguluyorsanız nemlendirici uygulaması gibi yüzünüzün her yerine değecek şekilde olması yeterlidir. Yüzünüzü vıcık vıcık edecek kadar çok sürmek sürece hız katmadığı gibi gereksiz olacak ve kreminizin çabuk bitmesine sebep olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?